INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leon Korecki     

Leon Korecki  

 
 
ok. 1809 - 1876-11-09
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korecki Leon (ok. 1809–1876), spiskowiec, dziennikarz i adwokat. Pochodził z rodziny szlacheckiej. W r. 1836 uzyskał doktorat na Uniw. Lwow. za rozprawę Sätze aus sämtlichen Rechts- und politischen Wissenschaften. Był wówczas uczestnikiem tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego i członkiem (wraz z F. Smolką i R. Hefernem) Zboru Ziemskiego, tj. władzy stowarzyszenia na Galicję wschodnią. W jesieni 1836 r. K. wszedł w skład Zboru Głównego, tj. władzy naczelnej związku, ale bodaj już po miesiącu wrócił na podrzędniejsze stanowisko w Zborze Ziemskim. W ówczesnym sporze pomiędzy umiarkowanym i radykalnym skrzydłem konspiracji stał na prawym skrzydle; przemawiał też za rozwiązaniem spisku, a nawet odgrażał się w uniesieniu, że go zadenuncjuje policji; później kajał się wobec kolegów, którzy wybaczyli mu ten wyskok. W połowie 1837 r. K. wycofał się z konspiracji i prawdopodobnie zajął się praktyką adwokacką. Mimo to 16 I 1842 r. został aresztowany jako jeden z ostatnich, których objęło austriackie śledztwo. Wyrok śmierci zatwierdzony 1 I 1845 r. został mu ogłoszony równocześnie z amnestią, która zwolniła z więzienia większość podsądnych. Do następnego spisku przed powstaniem 1846 r. K. już się nie przyłączył, w rok później uzyskał posadę drugiego skryptora w Bibliotece Ossolineum we Lwowie i z tego tytułu opracował «wiadomość o życiu i pismach Liwiusza» jako wstęp do „Dziejów rzymskich” tegoż autora, wydanych w r. 1850 w przekładzie J. M. Ossolińskiego.

Bezpośrednio po przewrocie marcowym 1848 r. K. zgłosił gotowość wydawania niezależnego dziennika we Lwowie; podobno «od lat dziesięciu prawił o konieczności» takiego organu. Został więc redaktorem odpowiedzialnym „Dziennika Narodowego” i kierował nim w ciągu 8 miesięcy w duchu patriotycznym, ale dalekim od radykalizmu. Wysoki poziom zawdzięczało pismo głównie piórom A. Bielowskiego i J. Supińskiego. Na przedwyborczych zebraniach w Ossolineum K. bronił zasady powszechnego głosowania; czynny był też w tzw. Soborze ruskim i wciągnął doń m. in. I. Wahilewicza. W jesieni 1848 r. przesuwał się ku prawicy, angażując się wraz z L. Sapiehą i W. Polem w montowaniu grupy centrowej, przeciwstawionej zarówno «szwarc-gelberom», jak i demokratom. Bombardowanie Lwowa przecięło te zabiegi; „Dziennik Narodowy” przestał wychodzić, a K-ego spotkały represje, których następstwem stała się m. in. utrata posady w Ossolineum (30 VI 1851). W r. 1854 objął K. redakcję „Dziennika Literackiego” we Lwowie. W r. 1861 władze pozwoliły mu objąć stanowisko adwokata przy Sądzie Krajowym w Krakowfe. Nekrolog stwierdza, że K. «pisywał do różnych dzienników artykuły polityczne i społeczno-ekonomiczne, a przede wszystkim zajmował się kwestią ruską». Zmarł 9 XI 1876 r. w Krakowie.

 

Estreicher, II; – Finkel L., Starzyński S., Historia Uniwersytetu Lwowskiego, Lw. 1894; Kieniewicz S., Konspiracje galicyjskie, W. 1952; Krajewski J., Tajne związki polityczne w Galicji, Lw. 1903 s. 122, 125; Rosnowska J., Dzieje poety, W. 1867 s. 267, 320; Schnur-Pepłowski S., Z przeszłości Galicji, Lw. 1895 s. 504, 548; Stebelski P., Lwów w 1848 r., „Kwart. Hist.” T. 23: 1909 s. 546; Widman K., Franciszek Smolka, Lw. 1886 s. 40, 48, 53, 64, 86, 97; – Horoszkiewicz J., Notatki z życia, Wr. 1957; Pamiętniki spiskowców i więźniów galie; Prek F., Czasy i ludzie, Wr. 1959; Smolka F., Dziennik w listach do żony, W. 1913; Szajnocha K., Korespondencja, Wr. 1959; Szematyzmy Król. Galicji, 1861–76; Zawadzki W., Pamiętniki życia literackiego w Galicji, Kr. 1961; Ziemiałkowski F., Pamiętniki, Lw. 1904 II 14; – „Czas” 1876 nr z 12 IX.

Stefan Kieniewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.